Category Archives: Dearborn County Occupations

Dearborn County Teachers – 1886

Teachers for Dearborn County, Indiana schools in 1886 appeared in:
Lawrenceburg Register – 14 Jan 1886 – Page 3, Column 4

LIST OF TEACHERS of Dearborn County, Ind., for 1885-86.

AURORA SCHOOLS.

  • F. D. Churchill, Superintendent.
  • W. W. Norman, President.
  • T. H. Meek
  • Lew Hopping
  • L. J. Curtis
  • Geo. J. Luther
  • F. D. Johnston
  • A. T. Girdley
  • John B. Tuck.
  • Anna Suter
  • Emma Platter
  • Emilie M. Unger
  • Atta H. Blackmore
  • Lizzie W. Passell
  • Rossa Schipper
  • Rachel Hall
  • Jennie Downey
  • Louise Severin
  • Lucie Duchemin
  • Kate Whittlesey
  • Jennie P. Stark
  • Nettie Cheek
  • Emma Taylor
  • Carrie E. J. Heaton
  • Belle Stapp
  • Jennie Downton

LAWRENCEBURGH SCHOOLS.

  • T. V. Dodd, Superintendent.
  • W. H. Rucker, Principal.
  • Jos R. Kuhlman
  • Martin J. Givan
  • E. A. Roehrig
  • Owen Grubbs
  • F. J. Tilley
  • Julia W. Rabb
  • Mary E. Pusey
  • Belle Barner
  • Retta Brodbeck
  • Carrie J. Goyer
  • Alice Schleicher
  • Matilda Hoffrogge
  • Emma Brogan
  • Nettie Van Ness
  • Pauline Berkshire
  • Nettie C. Akers
  • Jennie Huff
  • Anna Sembach
  • Lulu Smashea

MOORE’S HILL.

  • H. B. Smith
  • H. B. Gault
  • Geo. W. Todd
  • G. H. Hayman
  • George M. Smith
  • Sewel G. Chance
  • Henry Ross
  • Flora C. Johnson
  • Alice M. Hayman
  • Amy R. Brewer
  • Emma J. Smith
  • Ella C. Shaw
  • Josie G. Moore

DILLSBORO.

  • W. H. Haynes
  • F. L. Abbott
  • J. H. Green
  • C. F. Leetham
  • W. B. Grimes
  • John E. Proctor
  • Lizzie W. Perlee
  • May Gelvin
  • Carrie G. Weaver
  • Mary A. Vandolah
  • Ada Lenover
  • Nellie Perlee

MANCHESTER.

  • W. A. Creath
  • Wm. F. Duncan
  • Emery P. Ross
  • A. D. Walser
  • W. G. Platt
  • Miss Libbie Garrigus

WILMINGTON.

  • George L. Elder
  • M. W. Roof
  • Geo. S. Dennerline
  • George W. Truitt
  • F. S. Boldrey
  • Eddie Goodrich
  • Lelia C. Rouse
  • Anna Cottingham

GUILFORD.

  • F. J. Ewbank
  • Geo. H. Hansell
  • Lewis Ewbank
  • B. F. Ewbank
  • Lizzie Liddle
  • Elda Hansell
  • Susie E. Smith

KELSO.

  • Thomas R. Gaynor
  • W. H. Nead
  • Edward Nead
  • F. Connolly

COCHRAN.

  • Geo. W. Weimer
  • Jas. N. Hooper
  • Edith Hibbert
  • Kate T. Doud
  • Aggie Radspinner
  • Ellen M. Shutts

HARRISON.

  • Mr. M. A. Francis
  • Minnie E. Schroyer
  • May Arnold
  • Florence Bennett
  • Lulu Barrow
  • Alice Barnes

COLD SPRINGS.

  • M. C. Mulford
  • W. A. Wheeler
  • Wilbur Smith
  • Minnie E. Larrabe
  • Lizzie Fuller
  • Alice A. Rohls

WEISBURG.

  • P. G. Fermler
  • W. W. Anderson
  • F. J. Buchert
  • C. L. Rodgers
  • Ed. E. Taylor
  • J. A. Meister

SPARTA.

  • S. J. Houston
  • Jos. R. Houston

HOLMAN.

  • M. B. Huls
  • Sylvia A. Sims

SUNMAN.

  • A. E. Terry

FARMER’S RETREAT.

  • W. R. Campbell

NEW ALSACE.

  • Jos. M. Beraner

YORKVILLE.

  • Ambrose Blasdel
  • Mary S. Blasdell

WRIGHT’S CORNERS.

  • Oliver Hall
  • Lizzie W. House

KYLE.

  • W. A. Schooley
  • J. E. Schooley

ST. LEON.

  • Ferdinand Hallermann.

NEW TRENTON.

  • Mathias Steele
  • Jon. J. Klemm

LOGAN.

  • Oliver M. Rugg
  • Miss Mollie Cassady

BRIGHT.

  • Carrie Hesikell
  • Hattie Cottingham

FRIENDSHIP.

  • Florence Rand
  • Laura Rand

H. B. HILL, County Superintendent, Aurora, Ind.

Dearborn County Lawyers

The following list of all lawyers admitted to the Dearborn County, Indiana bar up to 1885 appeared in:
Lawrenceburg Register – 17 Dec 1885 – Page 3, Column 4

DEARBORN’S LAWYERS.

The following is a complete list of attorneys that have been admitted to the bar in this county, and will no doubt prove interesting reading to our readers. The list was prepared by Charles F. Ross, Deputy Clerk:

[See newspaper for dates.]

Adkinson, Elmer W

Adkinson, Francis

Allison, James Y

Allen, James M

Alden T Fox

Adams, Thomas B

Buck, Asaph

Brower, Abram

Bruce, Amos

Bettman, Bernard Jr.

Bridges, Dillon

Baldwin, Daniel P

Bishop, E H

Bradstreet, Edward P

Boyd, Edward

Blasdel, Franklin T

Brumblay, George R

Benham, Joseph S

Brown, James T

Blaslel, Jacob W

Burton, J W

Brenkert, Joseph W

Burton, J W

Brenkert, Joseph W

Bruce, Joseph T

Bowers, Marmion H

Buell, Salmon A

Brumfield, William H

Bracken, William H

Bainbridge, William H

Cole, A C

Clark, Abram S

Cushing, Courtland

Craig, Clinton P

Coil, Daniel R

Cunliff, Edwin

Chester, Elisha W

Cranch, Edwin P

Colston, Edward

Curtis, Israel C

Carbaugh, Isaac H

Cummins, John J

Cheek, John F

Campbell, John B

Coles, John B

Cheek, John F Jr.

Curtis, Louis F

Cloud, Mason J

Cassaday, Phineas M

Cutler, Robert E

Connway, Robert

Cobb, Royal P

Crane, Samuel C

Cole, William R

Cornett, William T S

Cobb, Willard

Canfield, William W

Cox, Walter T

Downey, Alexander C

Dumont, Aurelius W

Dandy, Creighton

Dunn, Charles S

Dykeman, David D

Downey, Daniel T

Dumont, Ebenezer

Dorman, Frank R

Dunn, Isaac M

Dunaway, Isaac R

Dumont, John

Detweiler, John S

Durham, James F

Day, Mathew J

Dowdell, Nathan

Drummond, Robert

Dunn, Strange S

Downey, Samuel R

Davis, Thomas H

Dunn, William M

Dowdell, William H

Eggleston, Hugh B

Eggleston, Joseph W

Ewing, John K

Evans, Robert S

Fisher, Albert H

Finch, Cyrus

Fitch, George B

Fletcher, Leslie C

Fitch, Morgan L

Francis, P W

Gaines, Albert W

Godden, Albert B

Gazlay, Carter

Gridley, Elijah

Green, Edward H

Goodheart, George B

Gaines, Herbert P

Gazlay, James W

Givan, Noah S

George, Orlando

Gregg, Pressly

Gwiggins, R S

Gazlay, Theodore

Grigley, W J

Gardiner, W Ray

Greer, Will A

Hendricks, Abram W

Harris, Addison C

Henry, Charles L

Hayes, Charles F

Hancock, Daniel J

Huntington, Elisha M

Hawley, Ebenezer S

Holland, George

Hoadley, George

Hart, Gaylord J

Hopkins, Henry

Holman, Jesse L

Haynes, John D

Hayden, John J

Howland, John D

Holman, Jesse L Jr.

Harrison, Joseph T

Hoover, John M

Howard, Nathan G

Hamilton, Noble

Hauser, Nathaniel T

Hale, Peter H

Holman, Richard H

Harding, Stephen S

Hammond, Thomas

Harrison, William H Jr.

Henderson, William

Holman, William S

Holman, William S Jr.

Hammlin, Walter S

Hauck, Warren N

Jaquith, Albion S

Jelley, Charles S

Jones, Charles F

Jones, Daniel D

Jaeger, Edmund

Johnson, E S

Johnson, Edgar M

Jones, Frank J

Jelley, James S

Johnson, John W

Jones, Samuel M

Johnson, William

Kramer, Adam A

Kelso, Daniel

Kittredge, E W

Knox, George W

Kyle, James M

Kirkendall, John N

Kelley, Moses J

Kent, Phineas M

Keon, Patrick

Knowlton, Charles F

Lane, Amos

Lyon, Benjamin C

Leland, Edwin G

Lane, James H

Lanier, John F D

Lancaster, Nimrod

Liddell, Oliver B

Lytle, Robert

Lamb, Robert N

Lincoln, Timothy D

Lindsay, Thomas O

Lyle, Wilberforce

Layman, Wilson

Lawrence, Warren W H

Mayo, Addison F

McNeil, Aaron

Mogan, Abel L

Munger, Amasa

Munn, Benjamin M

Moulton, Charles W

Major, Daniel S

Macy, David

Murdock, Ezekiel P

Miller, Enoch H

Mcnuell, George W

McMullen, Hugh D

Mathias, Henry H

Mills, Isaac

Madeira, Jacob

Moorhead, J

McLean, John R

McGraw, John

Matson, John A

Moffatt, Lewis S

Mavity, Milton S

Morrison, Samuel

Major, Stephen

Merrill, Seymour J

McCarty, W W

Morris, William R

Mizner, William S

Morrow, Wilson

McCormick, William T

Matthews, William H

Newell, John A

Newby, L P

O’Brien, Cornelius

O’Neal, Hugh

Olcott, John M

Piatt, Benjamin M

Pratt, Edmund G

Porter, George T

Pearson, Joseph

Parks, John A

Pickelheimer, Moses S

Parry, Reese H Jr.

Pitcher, William S

Patterson, William

Palmer, William H

Reed, Aquilla Q

Robertson, Charles D

Ross, Charles F

Roberts, George M

Raymond, Henry

Ryman, John

Ricketts, James C

Robinson, James W

Rall, James M

Russe, John H

Rebuck, John B

Ross, Lazarus F

Roberts Omar F

Stockinger, Adam

Spooner, Benjamin J

Stapp, Charles W

Stapp, David H

Smith, Payette

Sale, Fleetwood H

Sheets, George S

Starr, Henry

Stapel, Henry F

Scott, John H

Spencer, John W

Scobey, John S

Sleeth, James B

Schwartz, John

Swallow, John M

Simon, J T

Stapp, Milton

Spooner, Marshall A

Spooner, Philip L

Slater, Robert E

Sanford, Sidney L

Spooner, Samuel H

Spooner, Samuel H Jr.

Stewart, Stephen H

Shutts, William

Stevenson, Wm C D

Test, Charles A

Turple, David

Taylor, Daniel

Thompson, John K

Troxwell, Joseph R

Turner, J Kelton

Trisler, John A

Tebbs, Moses

Trusler, Nelson

Torbett, Oliver B

Tumy, Solomon P

Tebbs, Warren

Thompson, Wm A

Vail, John B

Williams, Addison

Willson, Charles H

Wing, Isaiah

White, John L

Watts, John S

Waterbury, James W

Watts, Johnson

Wilson, John A

Works, Lewis F

Winfield, Maurice

Werner, Percy

Wicks, Platt

Wicks, Stephen A

Dearborn County Teachers’ Institute – 1877

Report on the 1877 Dearborn County, Indiana Teachers’ Institute appeared in:
Lawrenceburg Register – 30 Aug 1877 – Page 3, Column 4

Dearborn County Teachers’ Institute.

This Institute met in this city, on Monday last, at 9 o’clock a.m., with seventy teachers in attendance, the largest attendance ever had at the opening of an Institute in this county. On Wednesday morning the number had reached ninety-two, every available seat in the high school room of our public school building being occupied, and the teachers, and all in attendance, seemed highly interested in the proceedings. The Institute is under the charge of Prof. H. B. Hill, our County Superintendent, acting as President, and Mr. T. W. Hillman, of Wilmington, as Secretary. Mr. Hill is managing the exercises of the Institute with much skill and good judgment, and we doubt not, it will be of much practical good to those who avail themselves of its advantages.

The instructors for the session, which will last through this week, are as follows: Arithmetic, Grammar and Geography, Prof. F. H. Tufts, Superintendent of the Aurora public schools; Additional Grammar, Mr. A. Gridley; Physiology, Prof. W. H. Isley; Theory and Practice and Primary Work, Prof. C. W. Bennett, of Piqua, Ohio. We must say, without making any invidious distinction, that we have not much need of going out of the county to secure a competent and efficient instructor for our Institute, as long as Prof. Tufts is in this vicinity. His clear and concise manner of elucidation, and imparting what he knowns, makes him an eminently qualified instructor for the Institute.

Through the courtesy of Mr. Hillman, the gentlemanly Secretary, we are enabled to give the entire roll of those in attendance:

  • H B Hill
  • C W Bennet
  • F H Tufts
  • W H Isley
  • C W Stapp
  • T W Hillman
  • Calvin Isley
  • Henry Ross
  • Morgan Wamsley
  • O C Woods
  • G L Crocker
  • G J Luther
  • J R Kuhlman
  • A Collier
  • G C Columbia
  • H Livingstone
  • H F Mueller
  • G W C Truitt
  • Joseph Blasdel
  • A Parks
  • L D Bruce
  • M Kelsey
  • F D Churchill
  • H C Assche
  • T H Ronldng
  • R Anderson
  • W H Blasdel
  • W R Campbell
  • W H Dolby
  • F J Ewbank
  • Lewis Hopping
  • W Wieson
  • R Colt
  • J F Evans
  • F Conley
  • A W Keller
  • M H Loftus
  • A Gridley
  • P Bender
  • F Ferger
  • J P Van Wedding
  • J Hyland
  • L Meis
  • J W Matthews
  • E J Chance
  • G G Guan
  • V D Chance
  • C C Gorby
  • R E Chaffin
  • A G Bruller
  • P J Kuntz
  • A J Roof
  • J Hoff
  • W A Wheeler
  • J R Shaw
  • E Kriete
  • G E Johnston
  • Aggie Radspinner
  • Ella Shutts
  • Lizzie Melson
  • Lottie Hall
  • Emma Wright
  • Cora Beach
  • Lizzie Passell
  • Mary S Blasdel
  • Mary Ross
  • Martha Ross
  • A R Conway
  • Kate Tevis
  • Laura Milburn
  • Mary L Conger
  • Annie Suter
  • Nellie Milburn
  • Emma Platter
  • Laura Parks
  • Myra Parks
  • Fannie Hopping
  • S Anna Hayes
  • Pamelia S Tate
  • Lizzie M Savage
  • Mary Jones
    Fannie Blasdel
  • Lizzie Perlee
  • Bell Graves
  • Annie E Gookins
  • Flora E Smith
  • Emma Pusey
  • Emma C Hauck
  • Cora Blackmore
  • Josie M Brand

Dearborn County Liquor Licenses – 1873

Liquor Licenses for Dearborn County, Indiana in 1873 appeared in:
Aurora Dearborn Independent – 13 Mar 1873 – Page 3, Column 1

Liquor Licenses.

Below will be found a full list of the liquor sellers in Aurora and Lawrenceburg with the date of the expiration of their respective licenses. It will be seen that the licenses of the Aurora dealers, with one exception, have six months or more to run, the greater portion of them expiring in September next, while one does not expire till January 22, 1874. This saloon is located in “Texas.”

[See newspaper for expiration date.]

AURORA.

  • Peter Koehler
  • Henry Schmidt
  • Peter Pelgen
  • Michael Giegoldt
  • Alex. Siegmundt
  • A. Schultz
  • Frank Fenstel
  • Philip Kastner
  • Jacob Kirsch
  • John Hamilton
  • A. Kreitlien
  • John M. Mueller
  • Anton Schmidt
  • M. Siemental
  • John A. Nees
  • Egidius Braunagle
  • George Oswald
  • Philip Earle

LAWRENCEBURGH.

  • Josiah Richardson
  • Nicholas Gillig
  • Martin Koehler
  • Louis Fiek
  • Jacob Fishag
  • G. P. Vogel
  • Frank Voltz
  • Henry Rief
  • Peter Pfalzgraf
  • Jacob Pfalzgraf
  • Joseph Bartholome
  • Michael Klien
  • Pius Frederick Jr.
  • Nicholas Fahlbush
  • Charles Fetterer
  • John Madigan
  • Adam Kastner
  • Fred Haas
  • Joseph Bechtel
  • Wm. Lickenbach
  • Fred. Gaitner

Dearborn County Township Elections – 1839

Dearborn County, Indiana, Township Elections for 1839 appeared in:
Aurora Dearborn Democrat – 7 Mar 1839 – Page 3, Column 3

TOWNSHIP ELECTIONS.

The following is the result of the township elections, in this county, on Monday last, so far as we have ascertained:

CENTER TOWNSHIP.

  • Magistrate—Israel C. Curtis.
  • Trustees—Aaron B. Henry, Amaziah Bailey, and Joseph Trester.
  • Constables—Erastus Lathrop and Thomas J. Bailey.
  • Clerk—Lewis G. Hurlbert.
  • Treasurer—Benjamin F. Ferris.

RANDOLPH TOWNSHIP.

  • Trustees—Nathaniel Clark, Archibald Moore and Abijah Bennett.
  • Clerk—Charles W. Mountz.
  • Constables—Thomas Bradley, Morris Merrill, and Elias Neal.

LAUGHERY TOWNSHIP.

  • Trustees—Noah Davis, Mahlon Powell, and James Rea.
  • Constables—John Brewington, George Hume, and William A. Kerr.
  • Clerk—Lemuel G. Elder.
  • Treasurer—Elijah Christopher.

MANCHESTER TOWNSHIP.

  • Magistrates—Benjamin Plummer and Joseph Kelso.

UNION TOWNSHIP.

  • Magistrate—William B. Phelps.

1880 Justices of the Peace

Justices of the Peace for Dearborn, Ohio and Switzerland counties, Indiana from:
Indiana State Gazetteer and Business Directory 1880-81. Indianapolis : R. L. Polk & Co, 1880.

SurnameGiven NameTownCounty
BeckerPhilipYorkvilleDearborn
CairnsJohnWeisburgDearborn
CampbellW RFarmers' RetreatDearborn
CanfieldJ VMoore's HillDearborn
CarbaughIsaac HAuroraDearborn
ClarkPaulMt SterlingSwitzerland
CrosbyJLawrenceburghDearborn
DonolonWmKelsoDearborn
DowdenVirgilGuilfordDearborn
DowneyWm WRising SunOhio
DufourPerretVevaySwitzerland
DunawayIsaac RLawrenceburghDearborn
DuncanJamesWilmingtonDearborn
EversonBenjamin CLawrenceburghDearborn
GivenW L HHolmanDearborn
GreenSebastianLawrenceburghDearborn
GriffithGeoManchesterDearborn
HessThomasDillsboroughDearborn
HouseJamesWilmingtonDearborn
JohnsonJohn WSpartaDearborn
JohnstonSamuel RAaronSwitzerland
JonesRichard MRising SunOhio
KelsoGarretFlorenceSwitzerland
KerrWmAuroraDearborn
LambertsonJ WMoore's HillDearborn
LaseurEugene AAberdeenSwitzerland
LathamJohnRising SunOhio
LazenbyWmGuilfordDearborn
LeeDavidSugar BranchSwitzerland
LittlefieldHEast EnterpriseSwitzerland
LutherGeorge JWeisburgDearborn
McHenryJ BAaronSwitzerland
MericleWmBrightDearborn
MisnerDavid CDillsboroughDearborn
NealJohn C LBenningtonSwitzerland
ProbstJohnKelsoDearborn
RossJasperManchesterDearborn
RubleJohnWright's CornerDearborn
RuggChaffin WLoganDearborn
SageP SVevaySwitzerland
SpoonerMarshall ALawrenceburghDearborn
StarkWashingtonAuroraDearborn
TrueRussellWright's CornerDearborn
TurnerJames WRising SunOhio
WadeSamuel WPatriotSwitzerland
WeaverJacobRising SunOhio
WheelerWm GAuroraDearborn
WillisElliottDillsboroughDearborn
WilsonWm GAuroraDearborn
WoodHoseaSpartaDearborn

Dearborn County Officers

Below is a list of county officers from Dearborn County, Indiana. The list is from History of Dearborn County, Indiana. Indianapolis: B. F. Bowen & Company, 1915.

Given NameSurnameRoleBegin DateEnd Date
BenjaminChambersTerritorial Judge7 Mar 180314 Dec 1810
JabezPercivalTerritorial Judge8 Mar 18036 Jan 1814
BarnetHulickTerritorial Judge7 Mar 180314 Dec 1809
JohnBrownsonTerritorial Judge7 Mar 18036 Jan 1814
JeremiahHuntTerritorial Judge7 Mar 1803
RichardStevensTerritorial Judge7 Mar 1803
WilliamMajorsTerritorial Judge7 Mar 18036 Jan 1814
JamesMcCartyTerritorial Judge7 Mar 1803
IsaacDunnTerritorial Judge17 Mar 181214 Feb 1817
ElijahSparksTerritorial Judge16 Jan 1814May 1815
JamesNobleTerritorial Judge18151816
Jesse LHolmanTerritorial Judge
JohnTestCircuit Judge18181819
JohnWattsCircuit Judge18191820
Miles CEgglestonCircuit Judge18201845
CourtlandCushingCircuit Judge18451847
George HDunnCircuit Judge18471850
WilliamMcCartyCircuit Judge18501853
Reuben DLoganCircuit Judge18531865
Jeremiah MWilsonCircuit Judge18651869
Robert NLambCircuit Judge18691871
Henry CHannaCircuit Judge18711873
Omar FRobertsCircuit Judge18731879
Noah SGivanCircuit Judge18791885
William HBainbridgeCircuit Judge18851891
Alexander CDowneyCircuit Judge18911897
Noah SGivanCircuit Judge18971903
George EDowneyCircuit Judge19031909
George EDowneyCircuit Judge19091913
Warren NHauckCircuit Judge19131915
Warren NHauckCircuit Judge1915
William SHolmanCommon Pleas Judge18531856
Charles NShookCommon Pleas Judge18561861
Francis MAdkinsonCommon Pleas Judge18611865
Robert NLambCommon Pleas Judge18651869
ScottCarterCommon Pleas Judge18691972
SolomonManwarringAssociate Judge18161830
JohnLivingstonAssociate Judge
IsaacDunnAssociate Judge18301838
JohnMcPikeAssociate Judge18301835
Samuel HDowdenAssociate Judge18351838
JohnLivingstonAssociate Judge18381845
Alfred JCottonAssociate Judge18381845
DavidCongerAssociate Judge18451851
John AEmrieAssociate Judge
George HDunnProbate Judge18311837
JohnLivingstonProbate Judge18311837
JohnMcPikeProbate Judge1837
JohnPalmerProbate Judge18371843
TheodoreGazlayProbate Judge1843
William SHolmanProbate Judge18431847
Alfred JCottonProbate Judge18471852
BenjaminChambersTerritorial Legislature
Jesse BThomasTerritorial Legislature
JamesDillTerritorial Legislature
IsaacDunnTerritorial Legislature
Jesse LHolmanTerritorial Legislature
SolomonManwarringTerritorial Legislature
EzraFerrisTerritorial Legislature
William SHolmanTerritorial Legislature
John DJohnsonTerritorial Legislature
JohnsonWattsTerritorial Legislature
EzraFerrisState Senate18161818
JohnGrayState Senate18211822
JohnWattsState Senate18251830
John TPollockState Senate18311832
D VCulleyState Senate1833
DanielPlummerState Senate18341835
JohnsonWattsState Senate18381843
George PBuellState Senate18441845
James HLaneState Senate18491851
James PMillikenState Senate18461851
Richard DSlaterState Senate18521857
CorneliusO'BrienState Senate18591861
James WGaffState Senate18631865
ElijahHuffmanState Senate18671869
RichardGreggState Senate18711873
Noah SGivanState Senate18751878
A JBowersState Senate18781882
ColumbusJohnstonState Senate18821886
Francis MGriffithState Senate18861890
ColumbusJohnstonState Senate18901893
George HKeeneyState Senate18981902
William HO'BrienState Senate19021906
Evan LPattersonState Senate19061910
Warren NHauckState Senate19101914
JosephHemphillState Senate1914
AmosLaneState Representative1816
ErasmusPowellState Representative1816
AmosLaneState Representative1817
ErasmusPowellState Representative1818
JohnWattsState Representative1818
EzraFerrisState Representative1820
ErasmusPowellState Representative1820
PinckneyJamesState Representative1822
HoraceBassettState Representative1822
EzekielJacksonState Representative1822
SamuelJelleyState Representative1823
Benjamin JBlytheState Representative1823
DavidBowersState Representative1823
Abel CPepperState Representative1825
HoraceBassettState Representative1825
EzekielJacksonState Representative1825
ThomasGuienState Representative1825
EzraFerrisState Representative1826
EzekielJacksonState Representative1826
HoraceBassettState Representative1826
HoraceBassettState Representative1827
EzekielJacksonState Representative1827
JoelDeCourseyState Representative1827
James TPollockState Representative1827
HoraceBassettState Representative1828
James TPollockState Representative1828
ArthurSt ClairState Representative1828
George HDunnState Representative1828
HoraceBassettState Representative18291830
James TPollockState Representative18291830
ThomasGuienState Representative18291830
WalterArmstrongState Representative18291830
James TPollockState Representative1830
WalterArmstrongState Representative1830
EzraFerrisState Representative1830
Samuel HDowdenState Representative1830
David VCulleyState Representative1831
WilliamFlakeState Representative1831
WarrenTebbsState Representative1831
George HDunnState Representative1832
David VCulleyState Representative1832
OliverHeutisState Representative1832
George HDunnState Representative1833
ThomasGuienState Representative1833
DavidGuardState Representative1833
Nelson HHorbetState Representative1834
JamesWalkerState Representative1834
ThomasHowardState Representative1834
HenryWalkerState Representative1835
ThomasHowardState Representative1835
MiltonGreggState Representative1835
DavidGuardState Representative1836
PinckneyJamesState Representative1836
John PDunnState Representative1836
Abel CPepperState Representative1836
GeorgeArnoldState Representative1837
AbramFerrisState Representative1837
Enoch WJacksonState Representative1837
Alexander EGlennState Representative1837
GeorgeArnoldState Representative18381839
Jacob WEgglestonState Representative18381839
WilliamConawayState Representative18381839
EbenezerDumontState Representative18381839
AmosLaneState Representative18391840
WilliamLaniusState Representative18391840
WilliamConawayState Representative18391840
WilliamPerryState Representative18391840
AbijahNorthState Representative18401841
John BClarkState Representative18401841
IsaacDunnState Representative18401841
William RColeState Representative18401841
Ethan ABrownState Representative1841
James PMillikenState Representative1841
JamesRandState Representative1841
Ethan ABrownState Representative18421843
JohnLewisState Representative18421843
James PMillikenState Representative18421843
PickneyJamesState Representative18431844
DavidMacyState Representative18431844
OliverHeustisState Representative1844
JohnLewisState Representative1844
WilliamLaniusState Representative1844
GeorgeCorneliusState Representative18451846
Richard DSlaterState Representative18451846
A GTebbsState Representative18461847
John DJohnsonState Representative18461847
George WLaneState Representative1847
Richard DSlaterState Representative1847
John DJohnsonState Representative1848
Alvin JAldenState Representative1848
George MLozierState Representative1848
DanielConawayState Representative18491850
Joseph AWatkinsState Representative18491850
EbenezerDumontState Representative1850
John BClarkState Representative1850
Oliver HTorbettState Representative1850
William SHolmanState Representative1850
Oliver BTorbettState Representative1853
Noah CDurhamState Representative1853
Alvin JAldenState Representative1855
JohnCrozierState Representative1855
JohnLewisState Representative1857
George WLaneState Representative1857
Noah CDurhamState Representative1858
WarrenTebbsState Representative1858
WarrenTebbsState Representative1859
Noah CDurhamState Representative1859
Omer FRobertsState Representative1861
CharlesLodsState Representative1861
Omer FRobertsState Representative1863
AlfredBroganState Representative1863
John CStengerState Representative1865
RichardGreggState Representative1865
Edward HGreenState Representative1867
Warren, Jr.TebbsState Representative1867
WarrenTebbsState Representative18691871
Noah SGivanState Representative18721873
ColumbusJohnstonState Representative1875
ColumbusJohnstonState Representative18761878
A JAldenState Representative18781880
EdwardJacksonState Representative18801882
Hugh DMcMullenState Representative18821884
Hugh DMcMullenState Representative18841886
Hugh DMcMullenState Representative18861888
JosephVandolahState Representative18881890
John WJohnsonState Representative18901894
JohnFeistState Representative18941898
Omar FRobertsState Representative18981902
Charles HConawayState Representative19001904
VictorObertingState Representative19041908
Warren NHauckState Representative19091910
Cassius WMcMullenState Representative19101912
EdgarSaleState Representative19121914
EdgarSaleState Representative19141916
MarkMcCrackenBoard of Supervisors1826
JohnPorterBoard of Supervisors1826
JamesLewisBoard of Supervisors1826
WilliamBrundageBoard of Supervisors1826
LabanBrambleBoard of Supervisors1826
CorneliusFalknerBoard of Supervisors1827
Job ABeachBoard of Supervisors1827
PhilipEastmanBoard of Supervisors1828
JamesMurrayBoard of Supervisors1828
DeleElderBoard of Supervisors1828
IsaacCaldwellBoard of Supervisors1828
JohnGodleyBoard of Supervisors1828
James WHunterBoard of Supervisors1828
MartinStewartBoard of Supervisors1828
WilliamFlakeBoard of Supervisors1828
DavidBowersBoard of Supervisors1829
JohnGlassBoard of Supervisors1829
Israel WBonhamBoard of Supervisors1829
JosephWoodBoard of Supervisors1830
UlyssesCookBoard of Supervisors1830
JohnColumbiaBoard of Supervisors1830
JohnNealBoard of Supervisors1830
JosephWoodCounty Commissioner1831
MarkMcCrackenCounty Commissioner1831
GeorgeArnoldCounty Commissioner1831
WilliamConawayCounty Commissioner1832
CharlesDashiellCounty Commissioner1833
GeorgeArnoldCounty Commissioner1834
JohnNealCounty Commissioner1835
BenjaminSylvesterCounty Commissioner1836
DavidNevettCounty Commissioner1837
WilliamConawayCounty Commissioner1837
DavidWalserCounty Commissioner1838
Aaron BHenryCounty Commissioner1839
William SWardCounty Commissioner1840
CharlesDashiellCounty Commissioner1841
JohnColumbiaCounty Commissioner1842
William SWardCounty Commissioner1843
DavidWalserCounty Commissioner1844
JamesGrubbsCounty Commissioner1845
DanielTaylorCounty Commissioner1846
MartinTresterCounty Commissioner1847
JonathanHollowellCounty Commissioner1848
William SWardCounty Commissioner1849
ZerahWinsonCounty Commissioner1850
JonathanHollowellCounty Commissioner1851
JohnHeimbergerCounty Commissioner1852
BenjaminBurlingameCounty Commissioner1853
Mason JMcCloudCounty Commissioner1854
AsahelTyrrelCounty Commissioner1855
FrancisBuffingtonCounty Commissioner1856
JohnAndereggCounty Commissioner1857
CharlesBriggsCounty Commissioner1858
FrancisBuffingtonCounty Commissioner1859
JohnAndereggCounty Commissioner1860
CharlesBriggsCounty Commissioner1861
FrancisBuffingtonCounty Commissioner1862
CharlesBriggsCounty Commissioner1863
JohnAndereggCounty Commissioner1864
FrancisBuffingtonCounty Commissioner1865
FrederickSoudersCounty Commissioner1866
SmithPlattCounty Commissioner1867
AsahelTyreCounty Commissioner1868
FrederickSoudersCounty Commissioner1869
John CStengerCounty Commissioner1870
AsahelTyrrelCounty Commissioner1871
FrederickSoudersCounty Commissioner1872
JamesGrubbsCounty Commissioner1873
SmithPlattCounty Commissioner1873
FrederickSlaterCounty Commissioner1874
MichaelHoffCounty Commissioner1876
AbrahamBriggsCounty Commissioner1876
FrederickSlaterCounty Commissioner1877
AbrahamBriggsCounty Commissioner1879
MichaelHoffCounty Commissioner1879
GarrettBosseCounty Commissioner1880
CharlesLodsCounty Commissioner1882
HenryBulthaupCounty Commissioner1882
T TAnnisCounty Commissioner1882
JohnBuchertCounty Commissioner1882
HenryBulthaupCounty Commissioner1882
CharlesFiskCounty Commissioner1883
JohnFeistCounty Commissioner1883
NicholasVogelgesangCounty Commissioner1885
George ASwalesCounty Commissioner1885
George WJohnstonCounty Commissioner1886
NicholasVogelgesangCounty Commissioner1887
George ASwalesCounty Commissioner1888
George WJohnstonCounty Commissioner1889
JosephBuchertCounty Commissioner1890
JohnAxbyCounty Commissioner1891
Eben THeatonCounty Commissioner1892
Benjamin PWalserCounty Commissioner1895
FrederickWolberCounty Commissioner1896
FrederickAlbersCounty Commissioner1897
JohnRenckCounty Commissioner1898
RufusAbbottCounty Commissioner1898
FredAlbersCounty Commissioner1899
JohnRenckCounty Commissioner1901
John EHeustisCounty Commissioner1903
George WBrownCounty Commissioner1904
Henry JMeyerCounty Commissioner1905
John EHeustisCounty Commissioner1906
RalphConawayCounty Commissioner1907
Henry JMeyerCounty Commissioner1908
EdwardBarkerCounty Commissioner1909
RalphConawayCounty Commissioner1910
George TWolfCounty Commissioner1911
EdwardBarkerCounty Commissioner1912
JohnNolteCounty Commissioner1913
George TWolfCounty Commissioner1914
FrankBittnerCounty Commissioner1915
DanielHagermanCounty Treasurer1829
ThomasPalmerCounty Treasurer18291831
WalterArmstrongCounty Treasurer18311836
RobertMooreCounty Treasurer18361838
William GMonroeCounty Treasurer18381840
EbenezerDumontCounty Treasurer18401845
Nelson STorbetCounty Treasurer18451847
CorneliusO'BrienCounty Treasurer18471850
NobleHamiltonCounty Treasurer18501853
Strange SDunnCounty Treasurer18531855
ThomasJohnsonCounty Treasurer18551857
Francis MJacksonCounty Treasurer18571861
MarcusLevyCounty Treasurer18611863
William FCrockerCounty Treasurer18631865
ThomasKilnerCounty Treasurer18651870
FrancisLangCounty Treasurer18701874
CharlesLodsCounty Treasurer18741878
William HKyleCounty Treasurer18781882
James DGatchCounty Treasurer18821886
JohnProbstCounty Treasurer18861890
MichaelMaloneyCounty Treasurer18901894
WilliamWulberCounty Treasurer18941898
HenryFangmanCounty Treasurer18981902
WilliamFangmanCounty Treasurer1902
EnochMcElfreshCounty Treasurer19031906
C WilliamFangmanCounty Treasurer19061910
AndrewBurkCounty Treasurer19101914
John ABobrinkCounty Treasurer1914
George WLaneCounty Auditor18411846
ReubenRodgersCounty Auditor18461855
Elias TCrosbyCounty Auditor18551864
Richard D, Sr.SlaterCounty Auditor18641868
Richard D, Jr.SlaterCounty Auditor18681875
MyronHaynesCounty Auditor18751879
AlexanderPattisonCounty Auditor18791883
JuliusSeverinCounty Auditor18831887
Edward DMooreCounty Auditor18871891
Frank RDormanCounty Auditor18911895
Ambrose ENowlinCounty Auditor18951897
Charles LWalserCounty Auditor18971898
Charles MBeinkampCounty Auditor18981906
William SFagalyCounty Auditor19061914
HarryLutherbeckCounty Auditor1914
Samuel CVanceCounty Clerk7 Mar 18036 Sep 1813
JamesDillCounty Clerk6 Sep 18131838
JamesDillCounty Clerk
William VCheekCounty Clerk18391851
CorneliusO'BrienCounty Clerk18511856
Samuel LJonesCounty Clerk18561861
John FCheekCounty Clerk18611868
John AConwellCounty Clerk1861878
WarrenTebbsCounty Clerk18781886
John HRusseCounty Clerk18861894
DavidLestutterCounty Clerk18941898
JohnUhlrichCounty Clerk18981906
GeorgeFahlbushCounty Clerk19061914
James GMcKinneyCounty Clerk1914
JamesDillCounty Recorder7 Mar 180330 Aug 1803
JamesHamiltonCounty Recorder30 Aug 180314 Feb 1817
JamesDillCounty Recorder18171831
ThomasPorterCounty Recorder18311834
AsaSmithCounty Recorder1834
ThomasPalmerCounty Recorder18351855
TobiasFinkbineCounty Recorder1855
JohnHeimbergerCounty Recorder18551863
Alvin JAldenCounty Recorder18631867
AlfredBroganCounty Recorder18671871
Francis MJohnsonCounty Recorder18711879
George CColumbiaCounty Recorder18791885
John SPrichardCounty Recorder18871895
George WTurnerCounty Recorder18951903
Edward CFoxCounty Recorder19031911
CliffordHaynesCounty Recorder1911
DavidLamphereCounty Sheriff18031804
JamesHamiltonCounty Sheriff18041816
JohnHamiltonCounty Sheriff18161818
WilliamHamiltonCounty Sheriff1818
ThomasLongleyCounty Sheriff18181822
JohnSpencerCounty Sheriff18221826
ThomasLongleyCounty Sheriff18261828
JohnSpencerCounty Sheriff18281832
MiltonGreggCounty Sheriff1832
WilliamDilsCounty Sheriff18321837
JohnWeaverCounty Sheriff18371841
SamuelOsgoodCounty Sheriff18411845
ThomasRobertsCounty Sheriff18451849
Frank MRiddleCounty Sheriff18491853
JohnBrumblayCounty Sheriff18531858
JohnBoydCounty Sheriff18581860
Edward ACongerCounty Sheriff18601864
Richard CArnoldCounty Sheriff18641868
Frank RDormanCounty Sheriff18681872
LewisWeitzelCounty Sheriff18721876
ElijahChristopherCounty Sheriff18761880
John CSimsCounty Sheriff18801884
Daniel MGuardCounty Sheriff18841888
HezronHaynesCounty Sheriff18881892
HenryBulthaupCounty Sheriff18921896
William ETekeCounty Sheriff18961898
IraMillerCounty Sheriff1898
MarionLawsCounty Sheriff18981902
JohnAxbyCounty Sheriff19021906
RichardWhiteCounty Sheriff19061910
Ora NSlaterCounty Sheriff19101914
DanielMcKinzieCounty Sheriff1914
George CColumbiaSuperintendent of Schools18731875
Harvey BHillSuperintendent of Schools18751887
Samuel JHoustonSuperintendent of Schools18871893
Sol KGoldSuperintendent of Schools18931908
George CColeSuperintendent of Schools19081914
Francis MJohnsonCounty Assessor18911900
William HNeadCounty Assessor19001914
WilliamWescottCounty Assessor1914
Strange SDunnProsecuting Attorney18501854
WilliamPattersonProsecuting Attorney18541858
Hugh DMcMullenProsecuting Attorney18641868
George RBrumblayProsecuting Attorney18681878
AddisonWilliamsProsecuting Attorney18781880
Robert ESlaterProsecuting Attorney18801886
Edward HGreenProsecuting Attorney18861888
Redman LDavisProsecuting Attorney18881896
Harry RMcMullenProsecuting Attorney18961902
TheodoreWulberProsecuting Attorney19021904
Frank DJohnstonProsecuting Attorney19041906
John HRusseProsecuting Attorney19061914
WillardDeanProsecuting Attorney1914
DanielEdwardsCounty Coroner18461848
James DEnglishCounty Coroner18481852
William RGreenCounty Coroner18521856
Major RSlaterCounty Coroner18561860
WilliamGreenCounty Coroner18601866
FrederickRectanusCounty Coroner18661868
Daniel MSkinnerCounty Coroner18681876
Robert MDavisCounty Coroner18761880
C J BRatjenCounty Coroner18801884
Albert DJacksonCounty Coroner18841895
Hanson GFreemanCounty Coroner18951896
FrederickMauntelCounty Coroner18961898
F HSaleCounty Coroner18981900
F HSaleCounty Coroner19001902
F HSaleCounty Coroner19021904
George FSmithCounty Coroner19041906
Wilson HSwalesCounty Coroner19081910
GJohnstonCounty Coroner19101915
GeorgeMooreCounty Surveyor18461852
Samuel MKennedyCounty Surveyor18521856
Jesse LHolmanCounty Surveyor18561857
Samuel MKennedyCounty Surveyor18571862
Hugh DMcMullenCounty Surveyor18621864
SamuelAllenCounty Surveyor18641866
Samuel MKennedyCounty Surveyor18661874
SamuelAllenCounty Surveyor18741878
Samuel MKennedyCounty Surveyor18781880
SamuelAllenCounty Surveyor18801882
Albert TGridleyCounty Surveyor18821902
Charles HGoreCounty Surveyor19021912
AlbertKarstetterCounty Surveyor19121915